Paramedikal

Menu


Felsefe Dersi

Haftanın Sözü

Haftanın Karikatürü


Felsefe Dersi


Ana Menu

Bir felsefe profesörü sınıfta öğrencileriyle ders yapıyordu. Önce önündeki boş bir kavanozu büyük taşlarla doldurdu. Öğrencilere kavanozun dolu olup olmadığını sordu. Onlar da dolu olduğunu söylediler.

Profesör bu sefer bir kutu çakıl taşı aldı ve onları kavanoza boşalttı. Kavanozu hafifçe sallayınca çakıl taşları büyük taşların arasındaki boşluklara doldular. Profesör yine öğrencilerine kavanozun dolu olup olmadığını sordu, onlar da yine dolu olduğunu söylediler. Bu sefer bir kutu kum alıp kavanoza boşalttı. Kum geriye kalan bütün boşlukları doldurunca yine aynı soruyu tekrarladı. Öğrencilerin hepsi bir ağızdan kavanozun dolu olduğunu söylediler. Profesör bu sefer masanın altından bir şişe kırmızı şarap çıkarıp kavanoza boşalttı ve kumların arasındaki boşlukları da doldurdu.

Öğrenciler gülmeye başlayınca; "Şimdi," dedi "Bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini bilmenizi istiyorum. Büyük taşlar hayatınızdaki önemli şeylerdir (aileniz, eşiniz, sağlığınız, çocuklarınız). Her şeyi kaybetseniz ve elinizde sadece onlar kalsa bile hayatınızın dolu dolu olmasını sağlayacak şeyler bunlar. Çakıl taşları ise işiniz, eviniz, arabanız gibi diğer önemli şeyler. Kum da geriye kalan herşeydir, küçük şeyler yani. Eğer kavanozu önce kumla doldurursanız çakıl taşlarına ve büyük taşlara yer kalmayacaktır. Aynı şey hayatınız için de geçerli. Bütün zaman ve enerjinizi küçük şeylere harcarsanız hayatınızda sizin için önemli olan şeylere hiç yer kalmayacaktır. Mutluluğunuz için çok önemli olan şeylere dikkat edin. Çocuklarınızla oynayın, doktor kontrollerinizi düzenli yaptırın. Eşinizi dansa götürün. İşe gitmek, evi temizlemek, tamirat yapmak ve davet vermek için hep zamanınız olacaktır. Önce büyük taşları, gerçekten önemli olanları halledin. Önceliklerinizi belirleyin. Geriye kalanlar sadece kumdur.

Öğrencilerden biri elini kaldırıp şarabın neyi simgelediğini sordu. Profesör gülümsedi, "Sorduğunuza sevindim. O sadece hayatınız ne kadar dolu olursa olsun iyi bir şişe şaraba her zaman yer olacağını size göstermek içindi."Haftanın Sözü


Ana MenuDon't throw instruments. If you must throw something, make it something disposable.Haftanın Karikatürü


Ana Menu